Gra miejska jaki temat wybrać?

Gra miejska to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną, przyjaciółmi czy nawet samodzielnie. Z kolei dla organizatorów takiej zabawy – lokalnego samorządu bądź innej organizacji – może być nietypową a zarazem skuteczną metodą na autopromocję. Tworzy ona pozytywne wspomnienia związane z „marką”, a zarazem buduje jej wizerunek, jako zaangażowanej w życie społeczności. Wreszcie, organizacje non-profit mogą docenić ją w kontekście promowania własnych idei. Jednak decydując się na przeprowadzenie takiej zabawy, już na początku napotyka się istotny problem twórczy; jaką tematykę obrać? Zapraszamy do artykułu, w którym zaproponujemy kilka sprawdzonych i bezpiecznych wariantów.

Poznawanie miasta

Tematyka gry miejskiej może być skoncentrowana na eksploracji miasta i odkrywaniu jego wyjątkowych miejsc. Są to nie tylko „kanoniczne” atrakcje turystyczne i zabytki. Godne uwagi mogą być również piękne, panoramiczne widoki, pomniki przyrody czy nawet; lokalne sklepy i restauracje (które przy tej okazji mogą łatwo pochwalić się swoją ofertą). Z kolei oglądana architektura nie musi ograniczać się do starych kamienic i kościołów. Jeśli w mieście znajduje się port rzeczny, siedziba znanej firmy czy nawet nowoczesna galeria handlowa: również warto je uwzględnić! Ten format rządzi się jednak swoimi prawami; wymaga znajomości miasta „od podszewki” i może być trudny do realizacji przez osoby nie żyjące w danym miejscu na co dzień.

Imprezy historyczne

Gra miejska zorientowana historycznie, to również bardzo popularna opcja. Pozostawia ona organizatorom dużo swobody; tematyka może dotyczyć dziejów lokalnych, ale również ogólnej historii Polski bądź historii powszechnej. W pierwszym wypadku, można zdecydować się na przykład na zabawę poświęconą znanym postaciom mieszkającym bądź przebywającym w mieście, lub jego legendom. Z kolei drugi wariant, to szansa chociażby na upamiętnienie patriotycznych wydarzeń z przeszłości; średniowiecznych bitew, powstań z okresu rozbiorów czy Polskiego Państwa Podziemnego.

Wydarzenia okolicznościowe

Urozmaicenie tradycyjnych świąt i uroczystości to rola, w której gra miejska również sprawdzi się doskonale. Taka decyzja pozostawia szerokie pole do popisu, zarazem wymagając dużej kreatywności. Jeżeli jej nie zabraknie, zabawę taką można dopasować do praktycznie każdego święta: Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Dnia Dziecka, Halloween, świąt mamy i taty, bądź babci i dziadka, czy Walentynek. Omawiany wariant ma szczególnie duży potencjał marketingowy, wymaga jednak szczególnej uwagi przy tworzeniu grupy docelowej odbiorców eventu.

 

Post Author: Wojciech Piskoń