Na zdrowe kości – garść porad

Chociaż sportowcy z całą pewnością muszą nieco bardziej uważać, to jednak każdemu człowiekowi grozi złamanie lub uraz. Dlatego też właśnie nie tylko osoby aktywne powinny dbać o zdrowe kości. Każdemu z nas zagraża osteoporoza lub innego rodzaju choroby układu kostnego, jeżeli nie zadbamy w odpowiedni sposób o nasz kości.

Witamina D i K na mocne kości

Przyjmowanie odpowiedniej ilości witamin to najlepszy sposób na zapobieganie chorobom kości i wzmocnienie ich w starszym wieku oraz zwiększeniu odporności organizmu. Wszystkie osoby powinny wprowadzić te jakże ważne suplementy do codziennej diety, aby kości wzmocnić i uchronić je przed różnymi szkodliwymi czynnikami. Szczególnie uważać powinny osoby, które we wcześniejszym okresie przechodziły jakiekolwiek złamania, gdyż zrośnięte kości są bardziej wrażliwe i częściej dochodzi do ich późniejszego zwyrodnienia. Problemy z kośćmi mają często osoby otyłe, których zbyt duży ciężar sprawia, że nie wytrzymują one natężenia. Czasem się łamią, czasem krzywią, za każdym razem jednak utrudniają poruszanie się, co wymaga interwencji lekarza ortopedy.

Mleko zdrowe dla kości

Dzieciom daje się mleko, zęby zdrowo rosły, ale również osoby dorosłe powinny je spożywać, ze względu na wysoką zawartość wapnia, które wzmacnia kości. Stają się one mocniejsze, a co za tym idzie, również mniej podatne na złamania i uszkodzenia. Regularne picie mleka zmniejsza ryzyko osteoporozy w podeszłym wieku, dlatego zalecane jest wprowadzanie tego produktu do codziennej diety już od najmłodszych lat. Innym bardzo ważnym składnikiem w naszym codziennym pokarmie powinny być ryby, w których znajduje się kwas omega 3.

Uszkodzenia kości

Sport to zdrowie, jednak sportowcy znacznie częściej cierpią na problemy z kośćmi. Nadmierny trening lub nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń powodują urazy, które wymagają specjalnego traktowania i fachowego leczenia. Na powstałe urazy stosuje się zazwyczaj specjalne maści i żele, które przyspieszają leczenie oraz zmniejszają obrzęki i działają przeciwbólowo. Trzeba jednak pamiętać, że każde uszkodzenie kości musi być najpierw odpowiednio wyleczone, zanim powróci się ponownie do treningów.

Osteoporoza – zwiększona łamliwość kości

Jest to przekleństwo wielu osób starszych, ale również osoby młode mogą zapaść na tę chorobę. Objawia się ona kruchością kości i w zaawansowanym stadium nawet lekkie uszkodzenie lub przeciążenie może doprowadzić do poważnego złamania. Osteoporoza utrudnia poruszanie się, a nawet codzienne funkcjonowanie, gdyż na każdym kroku trzeba bardzo uważać. Może dotykać każdego z układów kostnych naszego organizmu.

Aby chronić się przed uszkodzeniami kości, trzeba je wzmacniać, zarówno wapniem jak i odpowiednimi witaminami. W przypadku jakichkolwiek urazów, należy zgłaszać je lekarzom, żeby uniknąć groźnych powikłań. Z wiekiem kości stają się słabsze i łatwiej się łamią, dlatego trzeba pamiętać, aby zawsze je dobrze odżywiać oraz unikać wszelkich zachowań, które mogą wpłynąć na pogorszenie stanu naszego układu kostnego.

Post Author: Wojciech Piskoń