Czym zajmuje się ortopedia? Warto wiedzieć

Jednym z częściej odwiedzanych lekarzy specjalistów, zwłaszcza przez dzieci i młodzież, jest ortopeda. Ortopedia jest jedną z dziedzin medycyny. Ortopedzi zajmują się leczeniem oraz rozpoznawaniem wszelkiego rodzaju chorób, wad i urazów narządów ruchu. Pacjenci przychodzą do gabinetu ortopedy z różnego rodzaju problemami układu ruchu, w tym mięśni, stawów, nerwów, a przede wszystkim – układu kostnego. Najwięcej urazów dotyczy złamań w przypadku kości oraz zwichnięć, stłuczeń i skręceń w przypadku stawów.

Złamania kości

Jednym z poważniejszych urazów, z którym pacjenci udają się do lekarza ortopedy, jest złamanie. Definicja mówi, że złamanie to zmiana, powstała w wyniku wypadku, która doprowadza do utraty ciągłości kości. Jaka jest więc różnica między złamaniem a nadłamaniem, inaczej zwanym też pęknięciem kości? Jeśli ciągłość nie została całkowicie przerwana, a jedynie częściowo, mamy do czynienia z nadłamaniem/pęknięciem kości. Złamania poddaje się również podziałowi wedle różnych czynników. Dzielimy je na te proste i złożone.

Przebieg szczeliny klasyfikuje uraz jako złamanie skośne, poprzeczne, spiralne i wieloodłamowe – mówi ortopeda Jan Paradowski. Kolejnym czynnikiem wpływającym na typ złamanie jest mechanizm urazu. Możemy mieć styczność ze złamaniami powstałymi na skutek zgięcia kości, skręcenia, przesunięcia i oderwania. To ostatnie powstaje wtedy, gdy mięśnie i więzadła są mocniejsze niż kość, przez co powodują jej złamanie. Jeśli kość przebiła tkanki miękkie, to oznacza, że złamanie jest otwarte.

Każde, nawet najdrobniejsze złamanie wymaga interwencji specjalisty. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko nieprawidłowego zrośnięcia się kości. Im dłużej zwlekamy, tym większa szansa, że proces zrastania już się rozpoczął. Wówczas konieczne może okazać się chirurgiczne złamanie kości, w celu jej naprawienia. Uszkodzona kość jest na tyle ostra, że może dodatkowo uszkodzić inne tkanki, a nawet narządy wewnętrzne.

Zwichnięcie, skręcenie, stłuczenie – czym różnią się te uszkodzenia stawów?

Poza złamaniami ortopedzi często zmagają się z uszkodzeniami stawów swoich pacjentów. Powstają w wyniku wypadków, czasem także podczas uprawiania sportu. Niektórzy pechowcy mogą skręcić kostkę podczas zwykłego spaceru. Każdej zimy gabinety ortopedyczne pełne są osób, które uszkodziły stawy podczas jazdy na nartach, albo zwyczajnego poślizgnięcia się na lodzie. Czym charakteryzuje się zwichnięcie? Jaka jest różnica pomiędzy stłuczeniem ze zwichnięciem? W jaki sposób powstają te urazy?

Zwichnięcie zwane jest również wybiciem stawu. Ten szczególny rodzaj urazu polega na przemieszczeniu się powierzchni stawowych względem siebie. Skutkiem jest naciągnięcie torebki stawowej. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do jej naderwania. Każde zwichnięcie wymaga interwencji lekarza, który zadba o ponowne nastawienie kości.

Skręcenia kostki, kolana i innych stawów należą do jednych z najczęstszych przyczyn wizyty – mówi nam podolog z Foot-Med Kraków. Urazy te mają trzystopniową skalę. Najsłabsze skręcenia, czyli te, które klasyfikują się jako pierwszego stopnia, charakteryzują się naciągnięciem torebki stawowej i więzadeł. Nieco poważniejsze są skręcenia drugiego stopnia. Tutaj dochodzi już do rozerwania torebki stawowej. Ostatnim typem jest skręceniem trzeciego stopnia, w którym rozerwaniu ulega również więzadło.

Stłuczenie objawia się bólem, czasem także obrzękiem. Powstaje na skutek silnego uderzenia w obiekt lub upadku na twarde podłoże. W przypadku stłuczenia stosuje się środki przeciwzapalne i chłodne okłady. Stłuczenie to dość niegroźne uszkodzenia stawu. Mimo to warto odwiedzić lekarza ortopedę, aby upewnić się, że nie mamy do czynienia z poważniejszym urazem.

Post Author: Wojciech Piskoń