Skąd się wziął zwyczaj picia herbaty w Wielkiej Brytanii?

Co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie są to rozmowy na temat pogody, Królowa Elżbieta, Big Ben oraz herbata. Brytyjski five o’clock, czyli podwieczorek z obowiązkowym piciem aromatycznej herbaty jest dobrze znany na całym świecie. Na czym polega zwyczaj spożywania tego napoju i skąd tak naprawdę się wziął?

Jaka jest historia picia herbaty w Wielkiej Brytanii?

Zwyczaj picia herbaty na dworze królewskim, jak i wiążące się z tym rytuały wprowadziła Katarzyna Braganca, królowa Szkocji oraz Anglii, która była żoną króla Karola II. Bardzo szybko przyjął się on wśród szlachty oraz arystokracji, a później również w obrębie niższych klas społecznych. Nie można się temu dziwić, popołudniowe picie herbaty i towarzyszące temu słodkości albo kanapki pozwalały na przetrwanie długiej przerwy między lunchem spożywanym w południe a kolacją podawaną nawet ok. 21.00.

Z upływem lat tea time, miał się szansę stać czymś więcej aniżeli delikatnym posiłkiem. Umożliwiał spotkania towarzyskie w luźnej atmosferze, tym bardziej paniom, które wówczas obowiązująca etykieta znacząco dotykała i mocno ograniczała. Popołudniowe wizyty u rodziny i przyjaciół celem spożycia herbaty były bardzo dobrą okazją do wyjścia poza dom, a należy mieć na względzie, iż wówczas kobiety rzadko mogły to robić. Five o’clock podbił serca obywateli Wielkiej Brytanii i stał się tradycją.

Jak należy pić herbatę według brytyjskiej tradycji?

Jeżeli uważamy, iż wystarczające będzie zalanie torebki herbaty wrzątkiem w kubku, to niestety jesteśmy w błędzie. Fakt, iż dzisiaj delektowanie się aromatycznym napojem raczej rzadko poprzedza się ceremonią jej parzenia, jeżeli jednak pragniemy poczuć się niczym Brytyjczyk z krwi i kości, musimy poświęcić nieco uwagi przygotowaniu tego napoju. Poniżej prezentujemy instrukcję parzenia herbaty według zasad z Wielkiej Brytanii:

  • przygotuj herbatę liściastą. Nie torebki, ale czarna herbata liściasta uważana jest przez Brytyjczyków za prawdziwą. Upewnijmy się, iż gatunek, który wybraliśmy, pochodzi z rośliny nazywanej Camelllia sinensis,
  • wlej do czajnika świeżą wodę i doprowadź ją do wrzenia,
  • podgrzej imbryk, wlewając do niego nieco przegotowanej wody i energicznie nim poruszaj,
  • wsyp jedną łyżeczkę liści herbaty,
  • napełnij imbryk gorącą wodą (musi być ona wrząca, żeby herbata mogła się dobrze zaparzyć),
  • pozostaw napar na ok. 4 minuty, ale nie dłużej,
  • wlej herbatę poprzez sitko do wykonanych z porcelany filiżanek.

Post Author: Wojciech Piskoń