Herbata oolong – charakterystyka

Herbata stanowi najchętniej spożywany napój na całym świecie. Większość z nas spożywa czarną, zieloną lub białą. Dzisiaj przyjrzymy się jej mniej znanej, a równie smacznej odmianie jaką jest oolong. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i dlaczego warto ją pić.

Herbata oolong – podstawowe informacje

Herbata oolong, zwana też niebieską jest pozyskiwana z liści Camellia sinensis, podobnie jak wiele innych odmian tego napoju. Proces ich fermentacji jest szybki i dokładny, co ma korzystny wpływ na smak herbaty oraz jej kolor. Oolong pochodzi z Chin, a jej powstania towarzyszy ciekawa legenda mówiąca, że omawiany napój pochodzi z perły wyplutej przez konającego smoka. Skład opisywanej herbaty jest bardzo bogaty i łączy w sobie cechy najpopularniejszych odmian tego trunku. Oolong zawiera znaczącą ilość witamin, takich jak: A, C, E oraz B. Jest też bogata w minerały, są to między innymi: fosfor, cynk, wapń, magnez, selen i potas. Innymi cennymi składnikami opisywanego napoju są związki, takie jak: teaflawiny, tearubiginy i teobrominy. Po za tym oolong zawiera kwas foliowy, niacyny oraz karotenoidy. Co ważne, omawiana herbata ma w swoim składzie galusan epigallokatechiny zwalczający nadmiar wolnych rodników.

Właściwości herbaty oolong

Tak bogaty skład herbaty oolong znajduje swoje odzwierciedlenie w wielu właściwościach prozdrowotnych przez nią wykazywaną. Na początek należy wspomnieć o wspomaganiu procesu odchudzania. Jest to możliwe dzięki pobudzaniu przemiany materii, w tym metabolizmu tłuszczów. Herbata oolong reguluje poziom cukru we krwi i zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera. Podobnie jak pozostałe odmiany tego napoju wykazuje działanie pobudzające organizm. Pozostałe korzyści płynące z regularnego spożycia herbaty oolong to:

• poprawa funkcjonowania układu nerwowego,
• łagodzenie objawów niepokoju,
• poprawa kondycji zębów, włosów i kości,
• działanie odstresowujące,
• obniżanie poziomu ciśnienia krwi,
• zmniejszanie ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej.

Jak parzyć herbatę oolong?

Podobnie jak inne herbaty oolong wymaga parzenia w określonej temperaturze. Takie postępowanie zapewnia pełne wykorzystanie właściwości prozdrowotnych tego napoju. Powinna być parzona w temperaturze 80 stopni Celsjusza przez około 3 minuty. W celu zwiększenia mocy naparu nie wydłuża się tego czasu lecz dodaje więcej liści. Raz wykorzystaną herbatę oolong można wykorzystać jeszcze dwukrotnie. Każde kolejne parzenie powinno trwać od 30 do 60 sekund dłużej. Nie zaleca się słodzenia omawianej herbaty cukrem, ponieważ zabija to jej charakterystyczny smak. Herbatę oolong kupisz na https://czasnaherbate.net/29-herbata-oolong

Post Author: Wojciech Piskoń