Czy wiemy, co jemy? Dieta a zdrowie

Na sklepowych półkach z żywnością znaleźć można mnóstwo różnego rodzaju produktów odżywczych w nieco droższych jak i tańszych cenach. Wiele z nich ma nakleję fit lub bio, często produkty promowane są, jako zdrowe, a jednak warto przyjrzeć im się z bliska. Czy czytanie etykiet produktów w sklepach to dobry pomysł? Jeżeli chcemy zadbać o nasze zdrowie – na pewno.

zdrowe produkty

Produkty bez cukru?

To, że cukier szkodzi naszemu organizmowi, to bardzo powszechna wiedza i coraz częściej zdarza się, że ludzie poszukują w sklepach produkty bez cukru. Przeglądając jednak etykietę takiego produktu, regularnie znajduje się w nim syrop glukozowo-fruktozowy, który jest odpowiednikiem popularnego cukru. Producenci nie tworzą zdrowej żywności, ponieważ im się to nie opłaca, dlatego używają zamienników niezdrowych substancji, które wcale nie działają bardziej korzystnie, a często są to produkty, których również lepiej unikać. Dotyczy to zarówno żywności, jak i napojów, a w szczególności teoretycznie zdrowych soków owocowych, które owoców praktycznie nie mają. W celu uniknięcia przykrych niespodzianek na pewno warto sprawdzać na etykietach ile procent prawdziwego soku znajduje się w napoju i ile całość zawiera cukru.

Niezdrowe tłuszcze

W większości popularnych słodyczy oraz produktów spożywczych znaleźć można tłuszcz palmowy. Jest to jeden z najbardziej szkodliwych produktów, dlatego powinno się go całkowicie wyeliminować z naszej diety i spożywanych produktów. Może to być jednak bardzo trudne, ponieważ całe mnóstwo przekąsek, słodkich przysmaków, kremów czekoladowych, a nawet masła orzechowe zawierają tą właśnie substancję. W celu ograniczenia spożycia na pewno warto sprawdzać ilość tłuszczu dla każdego produktu. Wiadomo, że istnieją tłuszcze zdrowe i szkodliwe, a jeżeli w składzie danego towaru jest zbyt wiele tych drugich, lepiej odstawić go na półkę.

Substancje chemiczne

Chemia spożywcza to bez wątpienia czynnik, który zatruwa dzisiejsze pożywienie w największym stopniu. Bardzo trudno znaleźć jakikolwiek produkt, w którym nie byłoby spulchniaczy czy też wzmacniaczy smaku. Wszystko to po to oczywiście, aby konsumentom smakowało spożywanie danego wyrobu, nieważne, że szkodzi, – ważne że smaczne i cieszy się popytem. Bardzo popularny jest glutaminian sodu, który bywa składnikiem wszelkim produktów w proszku, a szybkie obiadki w 5 minut to naprawdę wielkie zło szkodzące dla całego organizmu.

Często można spotkać się również z zestawieniem w składzie substancji rozpoczynających się na literę E. I większość z nich również jest szkodliwa. Są to tak zwane emulgatory, które często zwiększają objętość produktu, aby więcej warzył i wydawał się większy. Oczywiście nie wszystkie takiego rodzaju dodatki są szkodliwe, jednak kiedy widzimy coś takiego w składzie, a nie znamy odpowiednika danej substancji, lepiej zrezygnować i poszukać czegoś innego.

Co więc kupować i w jaki sposób postępować, aby żyć zdrowo? Czytanie składu produktów to jedyna opcja na to, aby mieć szansę na znalezienie czegoś, co pozwoli nam zadbać o swój organizm.

Post Author: Wojciech Piskoń