Smog – z czego składa się cichy morderca?

Kontrowersyjny temat smogu podzielił opinię publiczną na dwa obozy. Jeden z nich twierdzi, iż smog notorycznie zabija wielu Polaków i mowa tu o ofiarach rzędu milionów, zaś władze bagatelizują problem szukając tematów zastępczych.

pluca-smog

Drugi obóz pozostaje niewzruszony kierując się zdaniem kilku znamienitych osobowości ze świata polityki i mediów uważając, że smog był, jest i będzie, a robienie z tego tematu afery medialnej skutecznie zasłoni inne – poważniejsze problemy. Znając życie i bazując na doświadczeniach oraz historii naszego kraju trudno nie mieć wrażenia, że prawda leży gdzieś pośrodku. Bez względu na to kto ma rację warto przyjrzeć się niewidzialnemu mordercy z punktu widzenia specjalisty. Z czego składa się smog? Oto odpowiedź.

sklep goodair - oczyszczacze powietrza

Skład oraz budowa smogu.

Specjaliści wbrew społeczeństwu jeśli chodzi o skład oraz budowę tytułowego zabójcy pozostają zgodni. Ze względu na umiejscowienie naszego kraju, obszar występowania, poziom szkodliwości, a także skalę natężenia wyróżnia się następujące substancję stanowiące smog:

tlenki azotu – rodzaj nieorganicznych związków chemicznych pod postacią tlenku raz dwutlenku azotu. W tym przypadku prym wiodą spaliny jakie emitują wszelkiego rodzaju pojazdy – w tym samochody.
metale ciężkie – do głównej grupy tego typu substancji zalicza się przede wszystkim rtęć, kadm oraz ołów, które są uwalniane do atmosfery głównie w wyniku spalania paliwa. Każdy z powyższych metali jest silnie trujący i bardzo często prowadzi do zatruć przewlekłych.
ozon – jedna z wielu form tlenu. Choć na pozór rodzi się pytanie – a w jaki sposób tlen może być szkodliwy dla naszego zdrowia? To jest to forma bezzasadna, bowiem tlen posiada wiele form, a jedną ze szkodliwszych jest właśnie ozon powstający w wyniku reakcji wielu zanieczyszczeń.
węglowodory aromatyczne – w ich skład wchodzi także wyjątkowo szkodliwy benzopiren. Są to wysoce trujące substancje powstałe na skutek niezupełnego spalania związków organicznych (drewna, śmieci, paliw, tworzyw sztucznych). Wspomniany benzopiren posiada wiele właściwości rakotwórczych.
pyły – naczelną rolę odgrywają w tym przypadku dwa z nich – PM10 oraz PM2.5. Pyły są zróżnicowaną grupą substancji. Przejawiają się głównie pod postacią klasycznego pyłu, a także sadzy, kurzu, popiołu, tudzież piasku. Są one doskonałą powierzchnią do osadzania się wspomnianych metali ciężkich.
tlenek siarki – kolejny przykład nieorganicznego związku chemicznego powstającego głównie za sprawą spalania paliw kopalnych. Cechą naczelną owego związku jest łatwość rozpuszczania w wodzie, czego skutkiem są m.in. kwaśne deszcze powodujące korozje metali, a także dewastujące roślinność.
tlenek węgla – w tym przypadku również mamy do czynienia ze spalaniem paliw kopalnych. Wysoka toksyczność bierze się ze sporej zdolności do wiązani z hemoglobiną, czego pokłosiem jest wyparcie tlenu z krwiobiegu.

Dzięki znajomości budowy oraz składu smogu możemy z nim skuteczniej walczyć. Jak mawiał klasyk – przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej. Pozostaje mieć nadzieję, że innowacyjne działania i zaawansowane technologie pozwolą na ograniczenie poczynań cichego mordercy, który nie dość, że zabija, to jeszcze dzieli.

Post Author: Wojciech Piskoń