Kontrowersyjny temat smogu podzielił opinię publiczną na dwa obozy. Jeden z nich twierdzi, iż smog notorycznie zabija wielu Polaków i mowa tu o ofiarach rzędu milionów, zaś władze bagatelizują problem szukając tematów zastępczych.
Drugi obóz pozostaje niewzruszony kierując się zdaniem kilku znamienitych osobowości ze świata polityki i mediów uważając, że smog był, jest i będzie, a robienie z tego tematu afery medialnej skutecznie zasłoni inne – poważniejsze problemy. Znając życie i bazując na doświadczeniach oraz historii naszego kraju trudno nie mieć wrażenia, że prawda leży gdzieś pośrodku. Bez względu na to kto ma rację warto przyjrzeć się niewidzialnemu mordercy z punktu widzenia specjalisty. Z czego składa się smog? Oto odpowiedź.
Skład oraz budowa smogu.
Specjaliści wbrew społeczeństwu jeśli chodzi o skład oraz budowę tytułowego zabójcy pozostają zgodni. Ze względu na umiejscowienie naszego kraju, obszar występowania, poziom szkodliwości, a także skalę natężenia wyróżnia się następujące substancję stanowiące smog:
– tlenki azotu – rodzaj nieorganicznych związków chemicznych pod postacią tlenku raz dwutlenku azotu. W tym przypadku prym wiodą spaliny jakie emitują wszelkiego rodzaju pojazdy – w tym samochody.
– metale ciężkie – do głównej grupy tego typu substancji zalicza się przede wszystkim rtęć, kadm oraz ołów, które są uwalniane do atmosfery głównie w wyniku spalania paliwa. Każdy z powyższych metali jest silnie trujący i bardzo często prowadzi do zatruć przewlekłych.
– ozon – jedna z wielu form tlenu. Choć na pozór rodzi się pytanie – a w jaki sposób tlen może być szkodliwy dla naszego zdrowia? To jest to forma bezzasadna, bowiem tlen posiada wiele form, a jedną ze szkodliwszych jest właśnie ozon powstający w wyniku reakcji wielu zanieczyszczeń.
– węglowodory aromatyczne – w ich skład wchodzi także wyjątkowo szkodliwy benzopiren. Są to wysoce trujące substancje powstałe na skutek niezupełnego spalania związków organicznych (drewna, śmieci, paliw, tworzyw sztucznych). Wspomniany benzopiren posiada wiele właściwości rakotwórczych.
– pyły – naczelną rolę odgrywają w tym przypadku dwa z nich – PM10 oraz PM2.5. Pyły są zróżnicowaną grupą substancji. Przejawiają się głównie pod postacią klasycznego pyłu, a także sadzy, kurzu, popiołu, tudzież piasku. Są one doskonałą powierzchnią do osadzania się wspomnianych metali ciężkich.
– tlenek siarki – kolejny przykład nieorganicznego związku chemicznego powstającego głównie za sprawą spalania paliw kopalnych. Cechą naczelną owego związku jest łatwość rozpuszczania w wodzie, czego skutkiem są m.in. kwaśne deszcze powodujące korozje metali, a także dewastujące roślinność.
– tlenek węgla – w tym przypadku również mamy do czynienia ze spalaniem paliw kopalnych. Wysoka toksyczność bierze się ze sporej zdolności do wiązani z hemoglobiną, czego pokłosiem jest wyparcie tlenu z krwiobiegu.
Dzięki znajomości budowy oraz składu smogu możemy z nim skuteczniej walczyć. Jak mawiał klasyk – przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej. Pozostaje mieć nadzieję, że innowacyjne działania i zaawansowane technologie pozwolą na ograniczenie poczynań cichego mordercy, który nie dość, że zabija, to jeszcze dzieli.