Podologia w kontekście stopy cukrzycowej

Chociaż podologia to często kosmetyczne zabiegi, to jednak nie można umniejszać też jej głównej roli. Czyli w dużym uproszczeniu – leczenia różnego rodzaju dolegliwości związanych ze stopami.

stopy-otylosc

Warto też zaznaczyć, że mamy do czynienia z konkretnymi rozwiązaniami, które w kontekście podologii dedykowane są osobą z tak zwaną stopą cukrzycową. Cukrzyca nosi obecnie miano społecznej epidemii. Szacuje się, że liczba cukrzyków w ciągu dziesięciolecia może łącznie wynieść nawet 350 milionów osób. W grupie diabetyków, są też setki tysięcy osób, które cierpią na tak zwany ZSC – czyli właśnie zespół stopy cukrzycowej. Zespól ten bardzo często kończy się radykalnym rozwiązaniem i interwencją w postaci amputacji nie tylko samej stopy, ale też i większych fragmentów kończyny dolnej.

ZSC to powikłanie, które jest pokłosiem niszczącego działania cukrzycy na organizm. Warto zaznaczyć, że przede wszystkim jest to związane z rozwojem stanu neuropatii. Jest to znaczne uszkodzenie włókien nerwowych, prowadzące do zanikania czucia. Czyli – u chorych nie będą występowały dolegliwości bólowe, które normalnie pojawiają się w kontekście skaleczeń, oparzeń czy nawet głębszych ran stopy. Poza tym ,jest jeszcze kwestia tego, że drożność w naczyniach tętniczych zostaje upośledzona, co z kolei rozwija tak zwaną angiopatię.

foot-med kraków

Rany, które goją się na stopie dotkniętej Zespołem Stopy Cukrzycowej mają zaburzony przebieg krzepnięcia, poza tym jest to generalnie kwestia bardziej zlożona. W kontekście problemów diabetologicznych, dbanie o dobrą kondycję stóp jest czymś ogromnie istotnym. Warto zatem zasięgnąć konsultacji podologicznej jeżeli ktoś ma już zdiagnozowaną cukrzycę. Będzie to zapewniać naprawdę doskonałe rezultaty bo czasem będzie można w porę zareagować. Wato też podkreślić inną rzecz. Dzisiaj dostępność do opieki podologicznej jest coraz prostsza ze względu na to, że mamy coraz więcej gabinetów i specjalistów, którzy zajmują się pomocą osobom z ZSC, ale nie tylko. W związku z tym jesteśmy w stanie znacznie prościej dbać o dobrą kondycję stóp, co też niewątpliwie będzie się przekładało na większą świadomość oraz komfort w codziennym funkcjonowaniu. Dobrym rozwiązaniem będzie także skorzystanie z dostępnych źródeł, choćby w postaci różnych stron internetowych, for i tematycznych serwisów, które odpowiadają na wiele pytań dotyczących rozumianej szerokim stopniu podologii.

Post Author: Wojciech Piskoń