Choroby cywilizacyjne

Coraz częstszym problemem wielu ludzi na całym świecie okazują się być tak zwane choroby cywilizacyjne, które wynikają głównie z trybu życia, który jest szkodliwy dla zdrowia. Jakie są najczęstsze takie choroby, jakie są ich przyczyny i czy można w ogóle im zapobiegać lub przynajmniej przeciwdziałać w domowy sposób?

komorki-ludzkie

Choroby psychiczne

W ostatnich czasach znacznie zwiększyła się ilość zachorowań na różnego rodzaju choroby psychiczne. Depresja, nerwica, nieustanny lęk, zespół stresu pourazowego czy też ChAD to tylko kilka przykładów schorzeń, które bardzo utrudniają, a często właściwie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a wynikają zazwyczaj ze stresu lub też z traumatycznych wydarzeń przeżytych w życiu. Z wyżej wymienionych najbardziej rozpowszechniona i najczęściej stykana jest bez wątpienia depresja, która objawia się ciągłym obniżeniem nastroju. Jej przyczyny mogą być różne, często jest to stres w pracy, zakończenie związku, śmierć bliskiej osoby, zdarza się jednak również, że osoby popadają w tę chorobę bez wyraźnej przyczyny, każdy jednak przypadek powinien być właściwie leczony.

Nałogi

Do chorób cywilizacyjnych załączyć można również uzależnienia od alkoholu, papierosów, narkotyków, a także środków psychoaktywnych lub seksu czy nawet zbyt dużego obżarstwa lub korzystania ze środków typu Internet lub komórka. Promowanie rozrywkowego trybu życia, a także różne życiowe sytuacje sprzyjają sięganiu po używki lub rozładowywanie stresu w sposób niekoniecznie odpowiedzialny i mający w późniejszym okresie czasu dość opłakane skutki. Coraz więcej osób spożywa alkohol, korzysta ze środków psychoaktywnych, a także decyduje na jednorazowe kontakty seksualne, aby zredukować napięcie powstałe w życiu zawodowym i prywatnym. Prowadzi to do uzależnień, często bardzo głębokich, które wymagają specjalistycznego leczenia.

Otyłość

To bez wątpienia kolejna coraz częściej występująca choroba, która dotyka wiele młodych osób. Spowodowana jest niewłaściwą dietą oraz szerokim dostępem do produktów zawierających substancje tuczące. Ludzie nie mają czasu gotować, kupują więc gotowe produkty, które nie są zdrowe i prowadzą do gromadzenia się nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz otyłości. Jest t problem, który staje się coraz bardziej powszechny i któremu trzeba zapobiegać jak najszybciej.

Choroby serce i układu krążenia

Bardzo częste, wynikają ze zbyt szybkiego trybu życia i nieprawidłowego odżywiania. Ludzie bardzo często są zapracowani i nie mają czasu na potrzebny relaks. To zwiększa stres i uczucie napięcia, co ma niekorzystny wpływ na pracę serca oraz naczyń krwionośnych. Prowadzi do nadciśnienia i miażdżycy, a są to choroby, które koniecznie trzeba leczyć.

Tryb życia w XXI wieku jak widać nie sprzyja dobremu zdrowiu. Ważne jest, aby każdy zatrzymał się na chwilę i zastanowił, co może zrobić, aby uniknąć tych chorób. Zmniejszyć tępo, być może zmienić pracę na spokojniejszą, pomyśleć o sobie, czasem wybrać się na masaż lub do Spa. Dbanie o własne zdrowie jest niezwykle ważne, zwłaszcza, gdy zagrożenia czają się wszędzie.

Post Author: Wojciech Piskoń